Czy środki przeciwbólowe mogą być szkodliwe?

Środki przeciwbólowe są stosowane przez niemal dwie trzecie Polaków, a najczęściej są nimi kobiety. W wielu sytuacjach leki te są pomocne, jednak i bywają przypadki, gdy zastosowanie ich jest zupełnie niepotrzebne. Dlatego też warto wiedzieć, jak one działają oraz kiedy mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Kiedy należy skonsultować stosowanie środków przeciwbólowych z lekarzem?

W przypadku gdy po 3-4 dniach domowego leczenia ból nie ustępuje bądź nawraca, zaleca się konsultację z lekarzem. Takiej wizyty wymaga każdy ból, któremu towarzyszą temperatura, obrzęk w stawach, nudności, zawroty głowy, sztywność oraz wymioty. Niezwłoczna pomoc jest potrzebna, gdy gwałtownie pojawi się silny ból w klatce piersiowej, ostry ból brzucha, głowy czy oka. W takiej sytuacji należy ustalić jego przyczynę oraz rozpocząć odpowiednie leczenie.

Przed spożyciem środków przeciwbólowych należy określić przyczynę zaistniałego bólu

Ostry ból mija w momencie wyleczenia choroby. W przeciwnym razie oraz gdy ból nie odpuszcza przez ponad trzy miesiące, określa się go mianem bólu przewlekłego (chronicznego). Towarzyszy on wielu chorobą – migrenie, chorobom reumatycznym, przeciążeniom i zmianom zwyrodnieniowym stawów, neuralgiom. Może pojawiać się każdego dnia, parę razy w tygodniu bądź w miesiącu. Znane są różne sposoby łagodzenia objawów, jednak zazwyczaj osoby, którym ból uprzykrza życie, stosują tabletki przeciwbólowe (np. ibuprom rr). Jednak ich użycie powinno być zgodne z zaleceniami na opakowaniu. Statystyki ukazują, iż każdego roku tysiące osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w wyniku nadużywania środków przeciwbólowych. Dotyczy to również preparatów niwelujących objawy grypy i przeziębienia. Podczas samodzielnego wyboru leku należy pamiętać, iż to, co pomogło jednej osobie, drugiej może zaszkodzić. Aby lekarstwo było bezpieczne i skuteczne, powinno być indywidualnie dobrane przez lekarza.

Jakie są skutki uboczne leków przeciwbólowych?

Dolegliwości ze strony układu krążenia, niewydolność nerek, wątroby, problemy z przewodem pokarmowym – to tylko wybrane skutki przedawkowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym). Mogą one przyczynić się do bóli brzucha, zgagi, wymiotów, nudności, niewielkich krwawień z przewodu pokarmowego, które skutkują niedokrwistością.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy – przejmowany przez dłuższy czas i/lub w dużych dawkach częściej niż inne NLPZ może przyczynić się do powstania owrzodzenia oraz niszczy śluzówkę dwunastnicy i żołądka. Dodatkowo zaburza krzepnięcie krwi, w związku z czym, jego spożycie może zwiększyć ryzyko krwawień z nosa, układu moczowego i dziąseł.

Ponadto leki przeciwbólowe mogą czasem przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych – wysypki, pokrzywki czy rumienia. Osoby nadwrażliwe na salicylany po spożyciu aspiryny mogą dostać astmy oskrzelowej, napadów duszności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Post Author: admin