Zaniedbana higiena jamy ustnej – jakie konsekwencje?

Choroby jamy ustnej są dość powszechne, ale nigdy nie należy ich bagatelizować. Bardzo często pojawia się pytanie o to, co na afty działa najskuteczniej, ale zanim odpowie się na to pytanie, należy zastanowić się, skąd afty się biorą.

Schorzenia występujące w obrębie jamy ustnej nigdy nie powinny być bagatelizowane. Jest to newralgiczny i bardzo delikatny obszar, o który należy dbać z najwyższą starannością. Poza zębami, w jamie ustnej znajduje się także silnie unerwiona błona śluzowa, która może ulegać wielu schorzeniom. Afty są jednym z nich i choć często jest to problem nawracający, to nie należy go bagatelizować. Trudno powiedzieć co na afty zadziała najlepiej, bez rzetelnego zdiagnozowania i dojścia do przyczyny, czemu się pojawiły. Same afty to bolesne owrzodzenie pojawiające się w różnych miejscach jamy ustnej. Może ono przybierać bardzo niewielką powierzchnię rzędu 1 mm, ale w skrajnych przypadkach osiąga nawet 5 mm. Jest to miejsce bardzo bolesne, zwłaszcza przy bezpośrednim dotknięciu. Dlatego też jest to bardzo uciążliwy problem. Afty mogą pojawiać się jednostkowo i raz na jakiś czas, ale mogą także pojawiać się regularnie, co powinno być powodem do niepokoju.

Skąd biorą się afty?

Afty mogą pojawiać się na skutek podrażnienia mechanicznego błony śluzowej. Może to być konsekwencją powstawania drobnych ran podczas jedzenia lub mycia zębów. Owrzodzenie może zwiększać zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo nie dba się dobrze o higienę jamy ustnej i zalegają w niej zbyt duże ilości wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zadbać o lepszą higienę jamy ustnej, a także o delikatniejsze obchodzenie się z nią. To, co na afty będzie najskuteczniejsze w takich przypadkach, to staranie się nie podrażniać rany, aby mogła się zagoić, a także delikatne przepłukiwanie ust naturalnymi ziołami, takimi jak szałwia lub rumianek. Afty mogą jednak mieć zupełnie inne podłoże. Często są one spowodowane osłabieniem ustroju i zmęczeniem oraz dużym napięciem nerwowym. Ponadto do głównych przyczyn poza uszkodzeniami mechanicznymi należą zaburzenia hormonalne, alergie, a także niedobory mikroelementów, takich jak żelazo i witamina B12.

Co na afty?

Płukanie ust rumiankiem i szałwią, a także zaopatrzenie się w specjalne maści na afty może zdecydowanie wspomóc i przyspieszyć ich leczenie, jednak jeśli problem leży głębiej, należy zastosować suplementację witaminą B12 oraz żelazem. Ponadto, jeśli problem powraca, należy też zrobić kompleksowe badania, czy w organizmie nie ma przewlekłego zakażenia wirusowego.

Post Author: jakaokazja